Domů > Nezařazené > Vaping jako nástroj produktivity?

Vaping jako nástroj produktivity?

19.05.2012

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovaly postupně se zavádějící zákazy (e)kouření kde se dá.

Nejsem sice zastáncem zakouřených kanceláří, kouřem nasmrádlých šaten, nebo něčeho podobného, ale přeci jen mě občas dokáže rozesmát zákaz kouření na místech, kde k tomu není žádný velký důvod, nebo obava před výbuchem a podobné věci.

Prostě nemám rád zákaz jako nástroj a zákaz Vapingu (nebo chcete-li e-kouření) mi přijde absolutně mimo, ať už si zákon nebo vyhláška říká co chce.

Zalovím v paměti a zavzpomínám na dobu, kdy jsem byl zaměstnán na jedné výrobně trhavin.

Zde byl samozřejmě zákaz kouření všude, mimo vyhrazené kuřárny. Kuřárna byla pro široké okolí jedna a ještě otevřená jen v určitou dobu (konkrétně ráno na cca 20minut a v době oběda na cca 1/2 hodiny).

Jinde se oficiálně kouřit nesmělo, ale to se dá celkem pochopit. Co je méně pochopitelné a už v té době jsem to tak vnímal, jsou právě ty „otevírací hodiny“ .

Efekt (nebo tomu budeme říkat následek, důsledek, nebo jak chcete) to mělo pouze takový, že kuřáci pokud měli nutkavou potřebu a už to nemohli vydržet, prostě a jednoduše chodili „tajně“ kouřit buď na záchod, nebo v horším případě byli schovaní někde v ústraní, nebo se úplně vzdalovali ze svého pracoviště kouřit bůhvíkam.

Nevím jestli by se toto tehdejšímu zaměstnavateli líbilo, ale myslím, že ne.

A přitom stačilo „jen“ nechat kuřárnu prostě a jednoduše otevřenou a nezavádět zbytečná omezení.

Kouřit stejně člověk mohl jít jen když měl hotovo, takže problém s tím, že by někdo nechával práci kvůli cigaretě v podstatě nehrozil.

A teď se přenesme o cca více než 10 let do současné doby – na podobném pracovišti zakážou vapovat ať už z důvodu zákazu jako takového, nebo s odvoláním na „možnost výbuchu“ (toto berte čistě hypoteticky, jen k zamyšlení). 

Zákaz nařídí a hlídá člověk, který v tom samém místě telefonuje mobilem 😉

Efekt? Opět jen utíkání z pracoviště, kouření na nevyhrazených místech, atd….

Nekuřácké prostory, kde se konají různá školení, nebo konference asi zná hodně z vás a tím pádem jste asi i poznali při návštěvě WC, že se školení účastní i kuřáci 😉 🙂

Ne? Tak to asi měli lepší schovku pro svůj „koníček“…….

Přeneseme zákaz na běžné kancelářské pracoviště – opět zaměstnanec jen „utíká“ si zakouřit, zákaz nezákaz, protože prostě potřebuje.

Nebylo by jednodušší nechat ho „vapovat“ přímo v kanceláři?

Potom nemá v podstatě potřebu se vzdalovat, nepotřebuje práci přerušovat, je spokojenější a v klidu, svoji práci odvádí tak jak má a tím pádem je co se pracovního prostředí týče „spokojeným zaměstnancem“.

Ale potřebuje naše společnost vůbec spokojené zaměstnance? 😉

Já osobně mám naštěstí tak normálního nadřízeného, že ač sám zapřísáhlý nekuřák, nemá s Vapingem absolutně žádný problém a to ani na poradách.

Stačilo jen popovídat „o čem to je“.

Když mě bude hledat ví kde jsem – ve své kanceláři 🙂

Plně si uvědomuji, že podmínky určuje ten co platí, nemám s tím problém a respektuji to, ale jen si myslím, že ve velké většině společností se zákaz Vapingu používá spíše jako „nástroj moci bezmocných“ a jako takový ho rád nemám.

Rád bych dodal, že pokud má zákaz svoji opodstatněnou roli ať už z důvodu bezpečnosti, nebo jiných opravdu opodstatněných, nemám s ním problém.

 

Categories: Nezařazené Tags:
Komentáře jsou uzavřeny.