Domů > Nezařazené > Opět na téma finance a Vaping

Opět na téma finance a Vaping

04.03.2011

Před časem jsem se v tomto článku už trochu pozastavil nad tím, jak to ve skutečnosti je s výhodností nebo nevýhodností elektronického kouření z pohledu financí.
Dnes se opět k touto tématu vrátím a opět budeme trošku počítat.

Zrovna nedávno jsem dostal při jedné z debat dotaz (resp. jsem vyslechl nářek), proč prodejci uvádějí naprosto nesmyslné hodnoty výdrže liquidu v přepočtu na klasické cigarety. Myslím, že sice někteří to opravdu pořád dělají, ale už se i tu hodně změnilo k lepšímu.

Ale myslím, že nezaškodí se trochu, i když malinko oklikou, dotknout i tohoto tématu.
Vím, že to je hodně tenký led, protože spotřeba jak už většina z nás víme je u každého jedince i vybavení trochu jiná.

S nostalgií vzpomínám na své začátky a na fakt, že když jsem začínal s elektronickým kouřením, tak mě opravdu stačilo cca 30ml liquidu na měsíc. Zní vám to neuvěřitelně? Popravdě mě taky. Ale je to bohužel holý fakt.

A to už nepočítám svoje první e-cigárko M402 od Royal Smokers. Tam bych se v té době dostal asi i na lepší spotřebu.
30ml za měsíc jsem měl s atomizerem Joye 510. Samozřejmě ne v provedení LR, protože to jsem v té době nevěděl že něco takového vůbec existuje, natož abych si ho koupil 😀 .

Ale přesto si neodpustím jedno malé srovnání a trochu počtů.

Tak pojďme na to, kalkulačku do ruky a vzhůru za dobrodružstvím 🙂 .

Budu vycházet z faktu, že použitý byl atomizer je Joye 510 (nebo jiné pojmenování tohoto atty – nechtěl jsem napsat jen 510) a používáme metodu s Drip Tipem (laicky kap kap 🙂 ).

Nakapeme 3 kapky na atty.
Z těchto 3 kapek jsem si dal cca 10 potažení (dnes už by jich bylo asi jen 5).

Nevěříte, že se dá na 3 kapky dát 10 potažení? Taky jsem nevěřil a v jisté době jsem to i napsal na jeden z českých webů, že to není možné. Záhy jsem se omluvil a skutečnost, že jsem jich taky 10 dal potvrdil.
Dnes už se tomu spíš směju, ale je to tak. Prostě jsem nebyl tak rozhulenej jako jsem teď a e-cigáro jsem, světe div se i odkládal právě po těch třeba 10 potaženích.
Jednoduše řečeno, neměl jsem to jako dudlík, jak to mám dnes :).

Opět trochu odbočím – začali jste i vy, sami na sobě pozorovat, že čím déle e-kouříte, tím potřebujete víc a víc a v podstatě e-cigárko vůbec neodkládáte? Já teda ano. Tím se taky vysvětluje ta vzrůstající spotřeba.
Mimochodem zamyšlení nad touto skutečností připravuju do dalšího článečku.

Takže zpět k tématu.
Na 3 kapky tedy výtěžnost 10 potažení, lidově prásků.
1ml liquidu, když budu počítat opět průměrnou hodnotu bude (při tom lepším průměru) cca 25 kapek. Někdy víc, někdy méně.
To máme z 1ml liquidu cca 8 dokapání (zaokrouhlil jsem na celé 🙂 ) .
8 dokapání nám zajistilo tím pádem cca 80 potažení.
1 klasickou cigaretu (opět průměrně) zastupuje cca právě těch 10 potažení.

Takže ..
1ml
liquidu mi vystačil jako cca 8 klasických cigaret.
10ml lahvička liquidu nám supluje podle výše uvedených výpočtů cca 80 cigaret!!

Při ceně za 1ml cca 10,-Kč vychází jedna klasická cigareta na 1,25,-Kč.
Pokud tuto hodnotu vynásobíme počtem 20ks cigaret v balení, dostaneme se na cenu krabičky 25,-Kč.

No myslím, že to není tak špatné kouřit „menší zlo“ a ještě platit méně, co říkáte?

P.S. Uvedené hodnoty jsou pouze průměrné a budou se lišit u každého jedince, použité technice a vybavení. Rozhodně se nevztahují na pokročilé e-kuřáky, protože ti mají hodnoty výdrže posazené o několik tříd níže 😀 .

Categories: Nezařazené Tags:
 1. alexa
  05.03.2011 na 08:28 | #1

  Pěkně napsaný článek a hlavně naprosto jasně polopaticky vypočítáno. Pro začínající e-kuřáky je to určitě zajímavá informace a pro nás déle e-kouřící taková připomínka „starých dobrých časů“ kdy stačilo jen těch 30ml na měsíc..:-)) Taky si to už neumím představit, ale je to prostě tím, že ty zatracený liquidy jsou tááák moc chutný a e-cigarety fakt fungují tak jak mají… kdo by to pak odkládal, none??? 😉

 2. 05.03.2011 na 09:53 | #2

  @alexa
  Díky …
  Alexo, nechtěl jsem to napsat tak jak píšeš, že jsou ty liquidy „táák moc do chutný“, protože už vidím ten komentář od někoho, kdo měl prostě smůlu a nakoupil zrovna nějakej „aušuš“ a ten nebyl tak lahodnej. 😀

 3. alexa
  05.03.2011 na 11:07 | #3

  a nebo koupil „aušuš“ cigaretu a ta mu prostě nedala to, co od toho očekával.. Jako můj šéf, dostal k vánocům éčko a kancl má furt zasmraděnej jak ve 4. cenový.. Včera jsem se náhodou od jeho syna dozvěděla důvod. Milá cigaretka už nefunguje. Koupil mu jí on, u GoldDrive.. prej za to dal asi tři tisíce!!! No, u nich se tomu ani nedivím. Tak jsem se trošku rozčílila a doporučila mu okamžitě reklamovat. A pak ať přijde a pomůžu mu vybrat něco, co fakt funguje.. kdo má do tý jeho smrdutý kanceláře taky furt chodit, ne? 😉

 4. 05.03.2011 na 14:15 | #4

  Třeba jen prostě měl smůlu a zrovna narazil tak jako mnoho jiných na „smůlovatej“ kousek e-cigarety.
  To se stává bohužel u většiny dodavatelů. Konkrétně tebou zmiňovanou firmu neznám z osobní zkušenosti, ale pouze z jejich nabídky zveřejněné na internetu.
  Nezbývá než opravdu uplatnit reklamaci a doufat, že to už bude lepší.

 5. petrik
  05.04.2011 na 09:12 | #5

  Kuříval jsem 40 cigaret denně. Po přechodu na ecígo (necelé 2 roky zpět) se mi postupně spotřeba zvětšovala až na 5ml denně. Hledal jsem co nejvíc dýmící příslušenství, víc dýmící liquidy,.. Pak se to najednou zlomilo a nyní hledám pořád maximální hit, ale 3x potáhnu a odložím ecígo i na několik minut. Denní spotřeba se ustálila někde kolem 2 ml pokud jsem celý den u PC a zhruba o třetinu méně spotřebuji, když jdu s dětmi ven, jedu na kolo, prostě když mám nějakou aktivitu. Před půlrokem bych s 2ml vydržel tak do oběda. Nejde mi o šetření, neomezuji se, ale tělu to prostě stačí.

 6. Shimi
  05.04.2011 na 15:46 | #6

  jo jo,po začátcích,kdy se člověk s tou elektronickou srandou seznamoval a byl si trochu jistější,začal jsem taky zkoušet mraky různých věcí,od různých výplní patron,přes úpravy atty a cartů až po dochucování a míchání liquidů mezi sebou,což mělo za následek spotřebu cca 90-110 ml za měsíc..fakt hustý a asi i hnusný číslo:),ale když člověk najde to co mu vyhjovuje,tak se zase opět dostane do spotřeby kolem těch dejme tomu 2-3ml na den

 7. 05.04.2011 na 17:18 | #7

  @petrik
  Jo Petriku, nemůžu než souhlasit a mám to podobně. Taky hledám spíš co největší Hit a pokud je k tomu ještě i co největší dýmavost, jsem spokojen. Ale jsem i zmlsán, to znamená, že jen tak něco už mi nechutná tak jako dřív 🙂 .

  Pravdu máš i v tom, že člověk si musí najít i nějakou jinou činnost než jen sedět a hulit. Potom spotřeba taky pěkně klesne 🙂 .

  Co se spotřeby týče, jsem na to asi nějak podobně – jsem kapač a v podstatě jinou techniku než LR atty+Drip Tip ani nepoužívám.

  Ono se dá myslím s čistou hlavou relativně rychle vypozorovat, že se člověk sice tak nějak zbaví jedné závislosti na klasických cigaretách, ale do druhé (na kopancích od dobrých liquidů, hustýho dýmu a rozmanitosti chuti) se krásně žene.

  Oni ti Číňani myslím nejsou žádný troubové a předem asi věděli, když to celý vymýšleli, že to nepomůže jen čistším ulicím a čistějšímu okolí.
  Prostě obchod je obchod. Ale díky bohu za něj 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.